Trda mila
Trda mila čistijo kožo rok, telesa, pa tudi obraza in z nje odstranjujejo nečistoče, ki jih voda ne more odstraniti. So mešanica maščob (rastlinskih in/ali živalskih) in baze, luga oz. natrijevega ali kalijevega hidroksida. Ob mešanju pride do procesa imenovanega umiljenje oz. saponifikacija, pri katerem se struktura maščob v oljih spremeni in nastane kakovostno, trdo milo. Občutek, ki ga milo pusti na koži, pa tudi vonj, sta odvisna od učinkovin, ki so dodana trdemu milu.
Razlika med naravnim in sintetičnim trdim milom
Sintetično milo, ki ga lahko kupimo praktično v vsaki trgovini, je čistilno sredstvo za telo iz derivatov nafte, bolje rečeno detergent, ki z naravnim milom, razen oblike in osnovne funkcije, nima kaj dosti skupnega. Industrijska mila čistijo kožo, običajno pa jo tudi izsušijo.
Prednosti naravnega trdega mila pred tekočim
· Naravna trda mila so okolju prijaznejša različica, saj so običajno pakirana v zavojčku iz papirja, za njihovo izpiranje pa porabimo veliko manj vode, kot za izpiranje tekočih mil. Naravna trda mila niso narejena iz derivatov nafte, temveč iz rastlinskih ali živalskih maščob, zato so običajno biorazgradljiva.
· Trdo milo je cenejše, obenem pa ga običajno tudi porabite manj — preprosto ga spenite kolikor ga potrebujete.
Vrste naravnih trdih mil
Najboljša trda mila so odlične mešanice naravnih surovin, masel, gline, izvlečkov rastlin, sadja in zelišč …
BLAGODEJNA NARAVNA MILA
Z izvlečki sivke, ognjiča in žajblja čistijo, blažijo in mehčajo nežno, občutljivo kožo. Ne vsebujejo umetnih barvil, dišav in konzervansov. Trda oblika mila se po stiku s kožo in vodo spremeni v nežno teksturo, ki blago čisti in zaklene vlago v površino kože.
MILO Z MLEKOM … ZA OBČUTLJIVO KOŽO
V hladnem postopku pridobivanja mila namesto vode uporabijo mleko (ovseno, mandljevo, kozje ipd.). Dodatek mleka v milu ima za kožo številne koristne lastnosti. Zlasti kozje mleko deluje blago čistilno in je še posebej primerno za občutljivo kožo.
Z MINERALI MRTVEGA MORJA, GLINO ALI OGLJEM … ZA NEČISTO KOŽO
Z minerali mrtvega morja, glino ali ogljem - to milo razstruplja, pospeši cirkulacijo, odstrani mrtve celice in nečistoče ter kožo naredi čisto, mehko in sijočo. Priporočamo ga normalni, mešani ali mastni koži.
OLJČNO MILO
Je tradicionalno v mnogih deželah Adriatika in Bližnjega vzhoda. Med najbolj znanimi sta milo iz Aleppa, ki naj bi ga uporabljala že Kleopatra in je ročno izdelano milo, narejeno na osnovi oljčnega olja, lovorja ter luga, ter Marsejsko, ki po tradicionalnem receptu, poleg oljčnega olja, vsebuje še morsko vodo, sodo bikarbono in lug.
GLICERINSKO MILO
Milo, ki vsebuje glicerin (oz. glicerol), je odlično za izsušeno kožo ali občutljivo kožo z ekcemi.
DERMATOLOŠKO MILO SINDET oz. MILO BREZ MILNICE … TUDI ZA ALERGIKE
Sindet je sintetični detergent, sredstvo za umivanje, ki ne vsebuje alkalijskih mil oz. milnice. Primerno je za umivanje občutljive kože obraza in telesa ― celo za tiste, ki ne prenašajo alkalijskih mil. Ohranja pH ravnovesje vaše kože in običajno ne vsebuje dišav.
PARFUMIRANO MILO
Poleg običajnih sestavin tako milo vsebuje tudi dišave, zato ga lahko uporabljamo za odišavljenje kože.
Ali se na trdem milu razvijajo bakterije?
Številne raziskave potrjujejo, da ni razloga za strah, da bi se na trdem milu razvijale bakterije, ki bi se z uporabo mila prenašale med različnimi uporabniki. Razlog je v načinu uporabe; ko milo drgnete v roki, olje trdega mila privlači maščobe in umazanijo z rok, ko ga splakujete (vsaj 20 sekund) pa voda odplakne olje trdega mila in nečistoče, ki so se prijele nanj.