Zaščita pred sončnim sevanjem

Zaščita pred sončnim sevanjem za telo
Kreme, olja in druga zaščita pred sončnim sevanjem za telo s posebnimi filtri zaščitijo kožo pred škodljivimi UV žarki. Ne glede na to, kako temna je vaša polt po naravi in koliko ste že zagoreli, žarki na staranje kože vplivajo ves čas in na vsakem kotičku pod soncem, celo v avtu. Zato so prva zaščita senca, klobuk, sončna očala in oblačila, kozmetična zaščita pred sončnim sevanjem z UV filtri pa je le dodatna pomoč.

Kakšno zaščito pred sončnim sevanjem izbrati?

Ponujamo vam:

ZAŠČITA BREZ KEMIČNIH FILTROV
Takšni izdeleki za zaščito uporabljajo naravna mineralna filtra, titanov ali cinkov oksid, zato jo boste v naravni kozmetiki pogosto našli pod imenom mineralna zaščita.

ZAŠČITA ZA OBČUTLJIVO KOŽO
Če je vaša koža občutljiva, izberite izdelek, ki ne vsebuje dišav, barvil in konzervansov ter je dermatološko preizkušen, da ga koža dobro prenaša. Z visoko UVA-zaščito zmanjša tveganje za pojav kožnih alergij.

ZAŠČITA ODPORNA NA VODO, PESEK, POT
Besede vodoodporen in odporen proti potu, pesku (oz. waterresistant, waterproof and sweatproof) označujejo izdelek, ki se kože oprime bolje, a vedite, da boste morali po daljšem plavanju, tuširanju, športni aktivnosti in brisanju z brisačo nanos vseeno ponoviti.

ZAŠČITA PRIJAZNA VODNIM ORGANIZMOM
Ker večina izdelkov za zaščito pred soncem konča v vodi, znanstveniki in okoljevarstveniki proučujejo njihov vpliv na življenje v vodah. Študije kažejo na škodljivost, zato so številne znamke izdelale formule, ki so biorazgradljive in ne škodujejo koralam in drugim vodnim organizmom. Običajno so na voljo tudi v okolju prijaznejši embalaži.


Izdelek lahko izberete tudi glede na tip kože, formulo nanosa (pršilo, pena, krema, mleko, olje) in glede na to kateremu delu telesa je namenjen.


Oznake na izdelkih za zaščito pred sončnim sevanjem
Izdelki za zaščito pred soncem navajajo oznake, ki jih morate razumeti, če želite, da je vaše sončenje varno:

ZF ali SPF
Meri zaščito, ki jo izdelek nudi pred UVB žarki, torej žarki krajše dolžine valov, ki so odgovorni za sončne opekline in so poleti in v tropih običajno močnejši. SPF pa ne pove, koliko zaščite izdelek nudi pred UVA žarki, čeprav so ti morda še bolj nevarni, saj povzročajo kožnega raka in prezgodnje staranje kože.

ŠTEVILKA
Če vaša koža nezaščitena in na soncu pordi v petih minutah, to pomeni, da bo z zaščito SPF 3 imela 150 (30 x 5) varnih minut na soncu. Običajno govorimo o:
· nizki zaščiti, kadar je številka od 6 do 10
· srednji: od 15 do 25
· visoki: od 30 do 50
· zelo visoki: od 50 naprej

ŠIROK SPEKETER (BROAD SPECTRUM)
V skladu z evropskimi predpisi to označuje zaščito pred obema vrstama UV žarkov v razmerju - na 2/3 UVB zaščite vsaj 1/3 UVA. Večina izdelkov za 'varno' sončenje vsebuje obe vrsti filtrov, ne pa vsi, zato skrbno preverite vašo izbrano stekleničko.


Zakaj je zaščita pred soncem sploh pomembna?
Dobre plati sonca so, da spodbudi nastanek vitamina D, dobro počutje in izboljšanje stanja nekaterih kožnih bolezni. Slabe strani pa, da UVB-žarki na površini kože povzročijo sončne opekline, medtem ko UVA-žarki, ki prodirajo globlje v dermis, povzročajo alergije, fotostaranje in poškodbo genetskega materiala. To lahko vodi do nepopravljive škode in sprememb v ravni kolagena (posledično do nastanka gub in izgubo čvrstosti), pojavljanja temnih lis in druge neenakomerne obarvanosti kože, celo do kožnega raka.

Sončenje bo bolj varno, če upoštevate:
1. Vsako sezono si privoščite nov izdelek in ne tistega, ki vam je ostal od lani.
Znanost na področju zaščite pred soncem vsako leto odkrije res pomembna dejstva in učinkovine, ki ščitijo bolje. Poleg tega pa aktivne sestavine v izdelkih za zaščito po določenem času razpadejo, še posebej, jih niste ves čas hranili na hladnem in v senci.
2. Izdelek si namažite skrbno, pazite na prečko na lasišču, rob obraza, ušesa, vrat, hrbet, noge, stopala … Kot pravijo dermatologi, so ti deli največkrat izvor kožnega raka.
3. Ne bodite varčni s količino nanosa. Šele z debelim slojem zaščite (2mg/cm2) je faktor, ki je označen na embalaži, dejanski, sicer je veliko nižji.
4. Pršila ne naanašajte takrat, ko piha veter, saj najbrž, skupaj s polovico izdelka, odpihne tudi večino zaščitnih snovi.
5. Nanos ponovite večkrat na dan. Pot, plavanje, brisanje z brisačo, vročina in močni sončni žarki šibijo učinkovitost izdelka za zaščito.
6. Z zaščito pred soncem se mažite tudi ko ste že zagoreli, saj boste preprečili prezgodnje staranje, ki ga v največji meri povzročajo sončni žarki.
7. Vsaj med dvanajsto in šestnajsto uro se umaknite v senco.